Czas na jesienne ochłodzenie i dynamiczną aurę

Ten rok był zadowalający pod względem wysokiej temperatury, jednakże mogliśmy znacznie odczuć niedobór opadów atmosferycznych. Tak było przez całe lato aż do teraz – czas na zmiany.

Już od piątku, 21 września pogodę kształtować będzie głęboki ośrodek niskiego ciśnienia przemieszczający się nad Północną Europą o wartości minimalnej 970 hPa. Różnica ciśnień pomiędzy obszarem województwa kujawsko-pomorskiego, a tym ośrodkiem będzie znaczna. W ciągu dnia, gdy ośrodek przemieszczać będzie się na wchód dojdzie do spadku ciśnienia atmosferycznego i to właśnie spowoduje, że do czynienia będziemy mieć z silnymi porywami wiatrów. Opierając się na prognozie numerycznej modelu ICM (www.meteo.pl) ekstremalne epizody prognostyczne wyglądają następująco:

Maksymalne prędkości wiatru – piątek godzina 15:00, do regionu nadal napływa południowe, ciepłe powietrze, dominują chmury piętra wysokiego, jednakże już wzrasta prędkość wiatru (do 70 km/h) – szczególnie na zachodzie województwa. Od niemieckiej granicy widoczna jest już linia frontalna – zbieżności na której następują znaczne prędkości wiatru (nawet powyżej 100 km/h).

W okolicy godziny 19-20 front atmosferyczny zaczyna docierać do województwa. Możliwa jest wówczas linia szkwału z opadami deszczu, burzami i porywami wiatru, które lokalnie mogą przekraczać 100 km/h. Front atmosferyczny znacznie wpłynie na temperaturę powietrza. Pojawi się istotny kontrast termiczny. Momentalnie temperatura powietrza może spaść o 10°C, a sytuacja ta może mieć już miejsce od godziny 17:00. Powyższy obraz prezentuje maksymalne prędkości wiatru z godziny 21:00 (Piątek).

Po tym, jak wiatr zmienił kierunek z południowego na zachodni – zmieniła się charakterystyka pogody. Nad obszarem panuje duże zachmurzenie i możliwe są przelotne opady deszczu. Nadal jesteśmy w zasięgu oddziaływania układu niskiego ciśnienia, a więc porywy wiatru są równie silne, jak w dniu poprzednim. Powyższy obraz prezentuje maksymalny poryw wiatru o godzinie 9:00 w sobotę. W ciągu całego dnia należy uważać, ponieważ porywy mogą dochodzić do 70 km/h. W godzinach popołudniowych tworzyć się mogą komórki konwekcyjne, które generować mogą wyładowania atmosferyczne. Należy wówczas również uważać na jeszcze silniejsze porywy wiatru, które dochodzić mogą do 85 km/h!

W niedzielę również będzie wietrznie, jednak prędkości wiatru nie powinny przekraczać maksymalnie 60 km/h. Możliwe będą przelotne opady deszczu, zachmurzenie duże, z kolei temperatura maksymalna na poziomie 12°C. Przez obszar kraju będzie przechodzić kolejny ośrodek niskiego ciśnienia i to on wówczas będzie odpowiadał za dynamiczną aurę.

A jak wygląda ośrodek niskiego ciśnienia, który będzie miał wpływ na przebieg procesów w atmosferze w ciągu kolejnych 2 dni? Oto wizualizacja termiczno-baryczna oparta na podstawie modelu GFS (www.windy.com)

W taki oto sposób kształtuje się możliwy scenariusz pogody na najbliższe trzy dni, jednakże powyższa analiza nie jest gwarancją wystąpienia poszczególnych zjawisk burzowych. Konkretne ostrzeżenia będą wydawane w godzinach porannych w dziale – ostrzeżenia. Jedno jest pewne – szykuje się ochłodzenie i wietrzna pogoda!

Opracowanie:
Małgorzata Telus-Woźnicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *