Czas na ochłodzenie

Szaleństwo medialne dotyczące gwałtownych burz i kontrastów termicznych powoduje niepokój wśród społeczeństwa obawiającego się nawałnic. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, co nas czeka w kolejnych dniach, jeśli chodzi o zmiany w pogodzie.

Czwartkowe upały odejdą w zapomnienie z uwagi na zmiany w cyrkulacji atmosfery. Od zachodu zbliża się chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodne i rześkie powietrze. Wystąpią również burze, którym mogą towarzyszyć silniejsze porywy wiatrów do 70 km/h oraz ulewne deszcze a nawet grad. Za nim wystepuje jeszcze jeden front chłodny, który odpowiedzialny będzie za napływ powiatrza arktycznego.

Prognozowany kontrast termiczny oraz zatoka niskiego ciśnienia
nad obszarem Polski na dzień 24 sierpnia 2018 r. g. 14:00
źródło: windy.com

Chłodne fronty atmosferyczne zmierzające w kierunku Polski
źródło: pogodynka.pl

 

Prognozowana sytuacja synoptyczna na kolejnych pięć dni wygląda następująco:

Piątek:

Przez region przemieści się front burzowy, na którym wystąpić mogą umiarkowane burze. Możliwe jest utworzenie się linii frontalnej z chmurą szelfową na czele i towarzyszącym silniejszym wiatrem do 70 km/h w porywach. Prognozowane jest wystąpienie deszczów, lokalnie gradu. Najcieplej na północy regionu.

Sobota:

Prognozowana temperatura powietrza nie powinna przekroczyć 20°C. Możliwe są przelotne opady deszczu i słabe, lokalne burze. Zachmurzenie umiarkowane, wiatr do 40 km/h.

Niedziela:

Nad regionem wystąpi rześkie powietrze polarno-morskie z temperaturą maksymalną do 20°C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie małe, brak opadów atmosferycznych.

Poniedziałek:

Kilkustopniowy wzrost temperatury powietrza, zachmurzenie umiarkowane, możliwe przelotne opady atmosferyczne.

Wtorek:

Zachmurzenie umiarkowane, na ten dzień prognozowane są przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna do 23°C.

Rozkład maksymalnej temperatury powietrza dla poszczególnych regionów województwa kujawsko-pomorskiego wygląda następująco:

Na koniec warto dodać, iż taka pogoda jest jak najbardziej normalna na ten okres w roku. Lekkie ochłodzenie miało prawo nastąpić, w końcu dzień robi się coraz krótszy, więc dopływ promieniowania słonecznego jest również ograniczony. Efektem kontrastów termicznych są burze, które są naturalnym zjawiskiem w przyrodzie. Mimo ochłodzenia w kontekście pierwszych trzech tygodni sierpnia, temperatura powietrza będzie przyjemna dla organizmu ludzkiego, bo w najcieplejszym momencie dnia zaznaczać się będzie w okolicy 20°C. Zaraz po chłodniejszym okresie możliwy jest ponowny wzrost temperatur powietrza.

Dane meteorologiczne zawarte w niniejszym artykule mogą ulec zmianie.
Prognoza konwekcyjna pojawi się w godzinach wieczornych. 

Opracowanie:
Małgorzata Telus-Woźnicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *