Czy spełnią się marzenia o białych świętach?

Pozostało kilka dni do świąt Bożego Narodzenia. Wielu z nas marzy o tym, by w Wigilię spadł śnieg, który wprowadziłby każdego w magiczny nastrój. Czy tak będzie?

Odkąd pamiętamy, zwykle w okolicach świąt Bożego Narodzenia mieliśmy do czynienia z dodatnimi temperaturami i tylko w nielicznych przypadkach wystąpiły opady śniegu. Tak wskazuje poniższa tabela na przykładzie Torunia z ostatnich piętnastu lat (źródło danych: GSOD):

Przejdźmy jednak do prognoz zapowiadanych na najbliższy weekend oraz święta Bożego Narodzenia:

PIĄTEK, 21 GRUDNIA

Po tzw. „ataku zimy” nastąpi napływ cieplejszej masy powietrza, a co za tym idzie – topnienia śniegu z uwagi na wzrost temperatury powietrza powyżej 0°C. temperatura maksymalna wyniesie 2°C na zachodzie województwa. Następować będzie ciągły wzrost temperatury – nocą z piątku na sobotę do 7°C na południowym-zachodzie regionu. Będzie to wynikało z przechodzenia ciepłego frontu atmosferycznego, który będzie na nas oddziaływał przez cały dzień, jednak dopiero w godzinach popołudniowych spodziewajmy się intensywnych opadów deszczu w całym regionie. Zachmurzenie duże, możliwe iż miejscami słońce prześwitywać będzie zza chmur. Wieczorem i w nocy należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia gęstych mgieł – szczególnie w regionie północno-wschodnim. Maksymalna prędkość wiatru na południu do 12 m/s.

SOBOTA, 22 GRUDNIA

Od rana bardzo ciepło – na południu kujawsko-pomorskiego do 7°C, jednak wraz z upływem dnia temperatura powietrza będzie stopniowo spadać. W godzinach południowych na północy 2°C, z kolei na południu do 4°C. W nocy ujemnych temperatur spodziewajmy się na północnym-wschodzie województwa. Od rana opady deszczu, które po południu będą stopniowo zanikać. Zachmurzenie duże, warstwowe. Nieprzyjemnej pogodzie towarzyszyć będzie porywisty wiatr, który na południu regionu może przybrać maksymalną wartość do 17 m/s.

NIEDZIELA, 23 GRUDNIA

W niedzielę pod względem termicznym podobnie, jak dnia poprzedniego. Najcieplej na południu do 5°C, najchłodniej na północy do 3°C. W nocy na północy mogą pojawić się przymrozki. jak wynika z prognoz numerycznych, niedziela będzie całkowicie dniem deszczowym. Nocą opady te mogą zanikać. Jeśli temperatura obniży się poniżej 0°C wystąpi oblodzenie, a lokalnie spadnie śnieg. Zachmurzenie duże – na niebie dominować będzie Nimbostratus. Maksymalna prędkość wiatru do 15 m/s.

PONIEDZIAŁEK, 24 GRUDNIA

W Wigilię będzie chłodno, temperatura powietrza oscylować będzie od 2°C na południowym-zachodzie do 0°C na północnym-wschodzie. Nie wykluczone przymrozki – szczególnie w nocy. W ciągu dnia początkowo pogodnie, jednak potem więcej chmur i co najważniejsze – możliwe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem w godzinach popołudniowych! Na szczęście wiatr już nie będzie tak dokuczliwy, jak w poprzednich dniach i jego maksymalna prędkość wyniesie 5 m/s.

WTOREK, 25 GRUDNIA

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia będziemy pod zasięgiem odrobinę cieplejszej masy powietrza wkraczającej z północnego-zachodu, gdzie temperatura powietrza w całym regionie rozkładać się będzie na równomiernym poziomie 2°C. Następować będzie stopniowy wzrost temperatury – również nocą. We wtorek od rana istnieje szansa na przelotny, słaby opad śniegu. Przez cały dzień zachmurzenie duże. Maksymalna prędkość wiatru do 11 m/s.

ŚRODA, 26 GRUDNIA

Drugi dzień świąt jeszcze cieplejszy z temperaturą nawet do 5°C w najcieplejszym momencie dnia. Będzie pochmurno i niestety, w wielu miejscach spodziewać się można przelotnych opadów deszczu. Maksymalna prędkość wiatru do 8 m/s.

 

Należy jednak pamiętać o tym, że im odleglejszy termin prognozy pogody – tym prawdopodobieństwo wystąpienia podanych zjawisk i parametrów spada, dlatego też poszczególne typy pogody mogą ulec zmianie!

Opracowanie:
Małgorzata Telus-Woźnicka
Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *