Czy żegnamy kolorową, złotą jesień?

Podziwianie przyrody jesienią może okazać się niezwykle przyjemne, jeśli warunki biometeorologiczne są korzystne dla organizmu człowieka. W ostatnim miesiącu podziwialiśmy naturalnie jesienne barwy roślin.

Dostrzec było można było urokliwe zachody i wschody słońca otulone mgłą i wielobarwnymi, ciepłymi kolorami. Niestety czas się pożegnać z ciepłą jesienią i przygotować się na chłodniejszy okres w pogodzie oraz większe zachmurzenie i opady deszczu – taka kolej rzeczy.

Fot. Sylwester Berendt – członek stowarzyszenia Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz

Prognoza pogody na weekend

W chwili obecnej jesteśmy w zasięgu powietrza polarno morskiego oraz układu wysokiego ciśnienia (1025 hPa). To ciśnienie nie będzie się znacznie wahać w ciągu najbliższych dni, jednakże już od soboty wystąpi znaczny spadek temperatury powietrza, który z dnia na dzień będzie następował. Prognozowany rozkład termiczny wygląda następująco:

Noc piątek/sobota: T min 7°C
Dzień sobota: T max 13°C
Noc sobota/niedziela: T min 6°C
Dzień niedziela: T max 11°C
Noc niedziela/poniedziałek: T min 4°C

Czynnikiem chłodzącym będzie wysoka wilgotność powietrza, dochodząca do 100% nad ranem – mogą wówczas tworzyć się mgły. Szczególnie w niedzielę do godzin popołudniowych mogą one występować i tworzyć zagrożenie na drogach – należy uważać i spodziewać się ograniczonej widzialności.

W sobotę po południu występować mogą opady atmosferyczne o charakterze ciąłgym. Zjawiska spodziewane są do późnych godzin nocnych. W ciągu całego weekendu przeważać będzie zachmurzenie duże – warstwowe (Stratus, Nimbostratus, Altostratus). Momentami można załapać się na „okienka pogodowe” z większymi przejaśnieniami.

Co może wydarzyć się w przyszłym tygodniu?

W wielu źródłach internetowych widnieją wpisy o nadchodzącej zimie. Przyjrzyjmy się tej możliwości i przeanalizujmy prognozy wynikające z modeli numerycznych na dni 22-26 października 2018 r (ryciny – www.windy.com)

W pierwszej kolejności należy zbadać strukturę prognozowanych układów synoptycznych panujących nad Europą. W poniedziałek dojdzie do wystąpienia frontu atmosferycznego z opadami deszczu. Sytuacja ta będzie miała miejsce z uwagi na obecność zatoki niskiego ciśnienia, która to zahaczy o północną Polskę, jednakże silny ośrodek wyżu na zachodzie Europy, skutecznie będzie blokował spływ arktycznego chłodu do obszaru Polski. Temperatura maksymalna tego dnia prognozowana jest do 14°C na wschodzie województwa.


poniedziałek

Nocą z poniedziałku na wtorek tylko 4°C. Kolejny dzień – wtorek z podobną sytuacją synoptyczną. Wystąpią opady atmosferyczne (szczególnie na północnym-zachodzie województwa), a temperatura maksymalna wyniesie 10°C we wschodnich regionach. Od zachodu napływać będzie powietrze polarno morskie.


wtorek

Z wtorku na środę spodziewać można się niskiej temperatury powietrza dochodzącej minimalnie do 4°C na północnym-zachodzie. Jeśli chodzi o środę – w tym przypadku definitywnie znajdziemy się pod zasięgiem oddziaływania niżu z północnej Europy, który wpłynie znacząco na zmiany cyrkulacji w atmosferze. Z uwagi na fakt, że niż będzie głęboki, a różnica ciśnień pomiędzy naszym województwem a jego ośrodkiem duża – spodziewać będziemy się silnych porywów wiatru (o tym informować będziemy na bieżąco). Temperatura maksymalna wyniesie do 11°C w ciągu dnia.


środa

W noc środa/czwartek układ niskiego ciśnienia przemieszczać będzie się na południowy-wschód zaciągając do nas powietrze z północnego-zachodu. Temperatura minimalna wyniesie 4°C. Czwartek prawdopodobnie okaże się bardziej łaskawy z mniejszą ilością opadów atmosferycznych i zachmurzeniem. Od zachodu napływać będzie stosunkowo ciepłe powietrze (max 11°C), jednak na północy Europy utworzy się kolejny układ niżowy o ośrodku 980 hPa (noc czwartek/piątek) i ten oto niż prawdopodobnie uwolni spływ arktycznego, chłodniejszego powietrza do północnej Polski. Wystąpią silne porywy wiatru, ciśnienie będzie się wahać.


czwartek

Piątek podobnie będziemy pod jeszcze większym wpływem niżu, który jeszcze bardziej się pogłębi (976 hPa), a gradient ciśnienia będzie na tyle wysoki, że spodziewajmy się ponownie silnych porywów wiatru! Temperatura powietrza do 9°C (odczuwalna jeszcze niższa).


piątek

Jak będzie dalej? To się okaże w bliższym terminie. Jeśli chodzi o powyższe wyliczenia – wartości i ogólne prognozy mogą ulec zmianie z uwagi na odległy termin poszczególnych wyliczeń. W każdym bądź razie warto porównać rozkład temperatur powietrza na powyższych rycinach nad obszarem Skandynawii – widoczny jest przyrost zasięgu obszarów z bardzo niską temperaturą – nadchodzi zima…

Opracowanie:
Małgorzata Telus-Woźnicka
meteorolog, klimatolog, łowca burz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *