Lato, lato… prognoza weekendowa i bezpieczeństwo

Jesteśmy w trakcie pełni lata, czyli okresu gdzie dominuje intensywne nagrzewanie powierzchni Ziemi przez promienie słoneczne. To właśnie Słońce jest symbolem tej pory roku, ale nasza najbliższa gwiazda to nie tylko tarcza i promienie, które widnieją na obrazkach. To znacznie coś więcej.

Słońce determinuje nasze życie codzienne. Teraz, gdy jego promienie padają pod większym kątem w naszych strefach umiarkowanych, wartość promieniowania jest znacznie większa, a to przyczynia się do nagrzewania powierzchni Ziemi, szczególnie na obszarach lądowych. Prognozowana sytuacja synoptyczna przyczyni się do wzrostu temperatury poprzez napływ gorącego powietrza kontynentalnego.

Prognoza pogody na najbliższe 6 dni dla województwa
kujawsko-pomorskiego:

źródło: www.windy.com

Jak widać na załączonej rycinie będącej własnością portalu windy.com, spodziewać możemy się wysokich temperatur. Warto zauważyć, że temperatura maksymalna może przekroczyć 30°C, jednak przy delikatnym wietrze i umiarkowanej wilgotności powietrza, nie będzie to „tropikalna gorączka”. Według prognoz najcieplejsza będzie niedziela. Tego dnia mają pojawić się również lokalne, popołudniowe burze. Zachęcamy więc śledzić detektory burzowe oraz radary meteorologiczne Bardzo ważne jest także spoglądanie w niebo. Jakiś czas temu napisaliśmy artykuł o wizualnych oznakach burzy, zachęcamy ponownie go przeczytać: BEZPIECZEŃSTWO

A jak będzie po niedzieli? Prognozuje się dalsze wystąpienie wysokich temperatur oraz możliwych opadów deszczu z burzami. Następne dni pokażą co będzie dalej.

Bezpiecznie nad wodą!

Nic dziwnego, że każdy z nas w tym wakacyjnym, letnim czasie chciałby skorzystać z pięknej pogody, szczególnie nad wodą. Tam też prosimy, ażeby uważać. Nie ważne czy jesteśmy nad morzem, jeziorem czy nad rzeką – woda bywa zdradliwa. Niejednokrotnie brawura, alkohol, wygłupy w wodzie kończyły się tragicznie.  Osoba, która się topi, nie daje żadnych oznak. Po prostu znika pod wodą. Uważajcie na swoje dzieci!

Warto pamiętać także o tym, że wysokie temperatury wpływają na organizm ludzki. Temperatura powyżej 30°C jest wyjątkowo niebezpieczna dla dzieci, ludzi starszych, schorowanych, którzy przyjmują leki. Warto powstrzymać się od uprawiania sportu w tym czasie i stosować się do poniższych zasad:

  1. Unikanie przebywania w miejscu bezpośredniego promieniowania słonecznego.
  2. Picie dużej ilości wody.
  3. Noszenie ochrony głowy.
  4. Używanie kremów z filtrem chroniących skórę przed promieniowaniem UV
  5. Unikanie ciężkich potraw.
  6. Nigdy nie zostawiamy dzieci i zwierząt w samochodzie!!!

Życzymy udanego i bezpiecznego korzystania ze Słońca podczas nadchodzących, upalnych dni.

 

Małgorzata Telus
Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *