NAD MORZEM

Burza nad morzem

Nie od dziś wiadomo, że klimat nadmorski jest łagodniejszy jeżeli chodzi o średnią liczbę dni z burzą w Polsce, jednak burze głównie w apogeum sezonu urlopowego nad Bałtykiem stają się wielkim zagrożeniem dla turystów. Otwarty akwen morski oraz szerokie, piaszczyste plaże sprawiają, że każdy człowiek może stać się dobrym punktem, w który może uderzyć piorun. Z teorii wiadomo, że pioruny uderzają w najwyższe punkty (nad morzem mogą to być maszty statków lub latarnie morskie), jednak doświadczenie mówi co innego. Wielokrotnie pioruny potrafią uderzać w plażę, dlatego też punktem wyjścia stają się komunikaty pogodowe, które niezależnie od panującej aktualnie pogody, powinny być nam znane przed wyjściem na plażę. Internet jest bogaty w szereg różnych prognoz. Polecamy również aplikacje mobilne dostępne dla każdego. Prognozę pogody najlepiej jest sprawdzić już dzień przed wyjściem na plażę.

Pozostałościami po uderzeniu pioruna w piasek są fulguryty – specyficzne formacje skalne. Piasek pod wpływem temperatury wywołanej wyładowaniem topi się po czym następuje krystalizacja. Fulguryty mają nieregularny kształt.

Znalezione obrazy dla zapytania fulguryt

źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzy na plaży:

  • Należy jak najszybciej wyjść z wody (woda doskonale przewodzi prąd elektryczny)!

  • Należy jak najszybciej opuścić plażę i poszukać schronienia (ośrodek, bar, restauracja, samochód)!

  • Jeżeli nie masz się gdzie schować, ukucnij ze złączonymi nogami, odizoluj nogi od ziemi materacem (najlepiej spuścić z niego powietrze)!

  • Nie chowaj się pod lataniami, masztami, samotnymi drzewami!

  • Pozbądź się metalowych rzeczy!

  • Nie biegaj!

  • Jeśli jesteś świadkiem porażenia, zadzwoń po pogotowie, zadbaj o swoje bezpieczeństwo oraz zastosuj pierwszą pomoc!

Oprócz wyładowań atmosferycznych na plaży bardzo niebezpieczny może okazać się również grad. W wyjątkowych sytuacjach może jego średnica wynosić do kilku centymetrów. Jeżeli widzimy ciemne chmury, które często przybierają zielonkawo-żółty kolor – możemy spodziewać się opadu gradu. Niezwłocznie należy się ubrać i poszukać schronienia. Jeśli nie zdążymy, pomocny może się okazać dmuchany materac, który ochroni nasze ciało przed uszkodzeniem.

Niebezpiecznie na morzu

Bardzo niebezpieczna może okazać się burza podczas rejsu statkiem. Największym zagrożeniem stają się nie tylko pioruny (statki mają zamontowaną odpowiednią instalację odgromową), ale silny wiatr, niekiedy powodujący sztorm na morzu. Oczywiście będąc na statku nie wolno panikować, ani wychylać się za burtę i absolutnie nie stać przy maszcie! Najlepiej jest schować się pod pokładem i słuchać zaleceń kapitana. Aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji należy dzień przed planowanym rejsem sprawdzić prognozę pogody. Jeśli chcemy skorzystać z rejsu spontanicznie, spójrzmy w niebo i sprawdźmy, czy na niebie nie ma Cumulonimbusów. (zapraszamy do artykułu WIZUALNE OZNAKI NADEJŚCIA BURZY). Warto również śledzić radary meteorologiczne oraz detektory burzowe:

  • Burzowo.info
  • Blitzorung
  • misi.ayz.pl/pogodynka

Na koniec warto dodać, że na plaży pod nadzorem ratowników wywieszane są flagi, które informują nas o tym, czy kąpiel jest dozwolona. Pod żadnym pozorem nie wchodźcie do wody, kiedy wywieszona jest czerwona lub czarna flaga!

 

Opracowanie: Małgorzata Telus-Woźnicka