Niedziela z wysoką temperaturą i burzami / 9 VIII 2020

9 sierpnia, godzina 08:00 – centrum Bydgoszczy. Na termometrze 25°C, 1026 hPa, wilgotność powietrza na poziomie 50%. Na niebie widać delikatną warstwę chmury Cirrostratus. Już od samego rana wiadomo będzie, że ten dzień przyniesie nam bardzo wysoką temperaturę. Ludzie wyjeżdżają z miasta, aby zażyć już od najwcześniejszych chwil dnia orzeźwiających kąpieli w nagrzanym jeziorze.

Spędzając dzisiejszy dzień na otwartej przestrzeni wypadałoby jednak zapoznać się z prognozą pogody w celach bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny. W dniu dzisiejszym zagrażają nam dwa czynniki atmosferyczne:

  1. wysoka temperatura powietrza
  2. możliwe burze.

Na początku zajmijmy się pierwszym elementem, czyli upałem.

źródło: ogimet.com

Powyższe dane wskazują na rekordy maksymalnej temperatury powietrza z dnia wczorajszego. Według tych danych najcieplej było w Słubicach w województwie lubuskim, gdzie maksymalna temperatura powietrza wyniosła 33°C. Granicę 30°C przekroczono również w województwie kujawsko-pomorskim. W Inowrocławiu odnotowano 31,1°C, z kolei w Toruniu 30,9°C. W dniu dzisiejszym może być podobnie. Warto więc zwrócić uwagę na to, ażeby unikać przebywania w miejscach bezpośredniego promieniowania słonecznego. Dużo lepiej jest pozostać w chłodniejszych, zacienionych miejscach – nawet w domu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego województwa 2 stopień zagrożenia dot. upałów „od 2020-08-08 15:06 do 2020-08-10 20:00 Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.”

źródło: https://czypada.pl/

Nie ma nic przyjemniejszego, niż chłodzący letni deszcz z dużymi kroplami podczas upalnego dnia – to prawda. Trzeba jednak wiedzieć, że taki deszcz łączy się z obecnością chmury Cumulonimbus – chmury kłębiastej deszczowej, która może generować wyładowania atmosferyczne.

 Fot. Małgorzata Telus

Są one szczególnie niebezpieczne dla człowieka przebywającego na otwartym terenie, na przykład nad wodą. W związku z tym ostrzegamy – dziś mogą pojawić się lokalne burze termiczne! Zagrożony jest cały obszar województwa! Nie będą to jednak zjawiska długotrwałe, ale każda najmniejsza chmura burzowa jest w stanie wygenerować groźne zjawiska, czyli silny wiatr, opady gradu i wyładowania atmosferyczne. Mówi się, że piorun nie pyta o to, czy może uderzyć, po prostu strzela. Nagle i niespodziewanie.

źródło: youtube.com

Powietrze zwrotnikowe kontynentalne w ciągu kolejnych dni nadal będzie zalegać nad naszym krajem. Upały będą, chociaż z dnia na dzień temperatura będzie odrobinkę niższa. Nie zabraknie również lokalnych zjawisk konwekcyjnych – burz i deszczy z chmur kłębiastych, o czym będziemy informować w kolejnych artykułach.

Życzymy bezpiecznej niedzieli.

Wszelkie materiały można nadsyłać na kontakt@kplb.pl

Małgorzata Telus
Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *