Opady śniegu w styczniu? Jak to możliwe?

Chociaż mamy obecnie porę astronomicznej zimy, pogoda jest raczej jesienno – przedwiosenna. Każdy przyzna, że zima kojarzona jest ze śniegiem, jednakże w praktyce jest inaczej, przynajmniej w naszym regionie. Mimo to, nasuwa się do nas epizodyczny incydent śnieżny.

W chwili obecnej ( stan na 28 I 2020 g. 17:00) nad Zatoką Skagerrak ulokowane jest centrum niżu o głębokości 981 hPa. Ośrodek przemieszcza się na północny-wschód wzdłuż Półwyspu Skandynawskiego, z kolei oś zatoki tego układu ciągnie się od północnego-zachodu aż po południowy-wchód Polski. Zbieżność wiatrów sprawiła, że w dniu dzisiejszym zanotowono burze w Europie Zachodniej w tym na granicy Niemiec i województwa dolnośląskiego (stan na godz 17:26):


Źródło: blitzortung.org

Region województwa kujawsko-pomorskiego również odczuje dynamiczną aurę w nocy z wtorku na środę oraz w środę tj. 29 I 2020 r. Związane będzie to z przemieszaniem się frontu atmosferycznego i ciągłymi opadami. Jeśli chodzi o temperaturę, nocą obniży się i dzięki temu chwilowo popada śnieg. Sytuacja taka może potrwać do jutrzejszego dnia – godzin południowych, po czym temperatura zacznie wzrastać i wystąpią również opady, ale już deszczowe. Opady atmosferyczne będą również możliwe w dalszych dniach, ale spodziewajmy się głównie deszczu. W tym czasie dominować będzie zachmurzenie duże, a temperatura powietrza nie przekroczy 5°C.

Źródło: windy.com

UWAGA!

Ze względu na duży gradient ciśnienia atmosferycznego pomiędzy ośrodkiem niżu a naszym regionem, wystąpią silniejsze porywy wiatru mogące maksymalnie dochodzić do 70 km/h i ustaną w środę w godzinach popołudniowych. 


Maksymalny poryw wiatru – stan na 29 I 2020, 12:00 UTC
Źródło: meteo.pl

Niekorzystna pogoda będzie utrudnieniem dla kierowców, którzy będą musieli zmagać się z ograniczoną widocznością oraz śliską nawierzchnią, a także dla tych, którzy swoją pracę muszą wykonywać w terenie. Warto ochronić swoje ciało przed zimnym wiatrem stosownie się ubierając. Porywy wiatru także mogą być niebezpieczne dla każdego, kto znajdzie się pod drzewem lub liniami wysokiego napięcia i innymi obiektami, które mogą spaść i wyrządzić krzywdę. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domach.

Na szczęście mamy ferie i nasze pociechy mogą czas spędzić bezpiecznie w domu, szkoda tylko, że śnieg się nie utrzyma, co dałoby radość nam wszystkim, ale i korzystnie wpłynęłoby na gospodarkę wodną, gleby i pozostały system przyrodniczy.

Małgorzata Telus
Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *