Ostrzeżenie przed wystąpieniem silnego wiatru oraz możliwych burz na dzień 30 IX 2019 r.

GODZ. 06:00 – 23:00

W poniedziałek Polska znajdzie się pod zasięgiem głębokiego układu niskiego ciśnienia przemieszczającego się nad Bałtykiem. Z uwagi na wysoką różnicę ciśnień pomiędzy centrum tego układu, a wyżem zalegającym nad południową Europą, dojdzie do powstania bardzo silnych porywów wiatru od 70-80 km/h w północnej części regionu do 80-100 km/h w części południowej. W kontekście ogólnokrajowym, najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w centralnej i południowej Polsce. Przewiduje się, że najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w godzinach popołudniowych około godziny 16:00-18:00. Warto w tym czasie pozostać w bezpiecznym miejscu! Najlepiej, aby to był budynek! Należy unikać drzew, linii wysokiego napięcia, balkonów, bannerów oraz innych niebezpiecznych miejsc w trakcie wystąpienia silnych podmuchów wiatru. Wiatr będzie niebezpieczny jednak w ciągu całego dnia. Nocą ustanie.

Ze względu na obecność zatoki niżowej, możliwe będzie wystąpienie lokalnych burz, które będą wzmagać siłę wiatru. Towarzyszyć będą intensywne opady deszczu. Dla meteoropatów bardzo uciążliwy może okazać się gwałtowny spadek ciśnienia nocą z 29/30 września i nagły wzrost 30 września. W ciągu 10-ciu godzin ciśnienie może wzrosnąć o 15 hPa.

Sytuacja synoptyczna jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzkiego, dlatego nie można lekceważyć powyższego ostrzeżenia. Już teraz warto jest zaplanować dzień jutrzejszy tak, żeby jak najmniej przebywać w mieście, na otwartej przestrzeni. Warto zastanowić się nad przeparkowaniem aut oraz zagospodarowaniem zaplecza budynków. Prosimy usunąć przedmioty z parapetów i balkonów, które mogą stanowić bardzo duże niebezpieczeństwo dla ludzi.

Opracowanie:
Małgorzata Telus
Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz