Pogoda na nadchodzący tydzień – możliwe burze!

Susze, które panują w regionie przyczyniają się do zmian w środowisku wodnym i glebowym oraz strat rolniczych. Każdy pragnie deszczu, którego w ostatnim czasie jest jak na lekarstwo. Wszystko wskazuje na to, że istnieje szansa na pozytywne zmiany.

W ciągu najbliższych dni zacznie nad obszar Polski napływać niestabilna masa powietrza, dzięki czemu możliwy będzie rozwój chmur kłębiastych powodujących deszcze konwekcyjne z burzami. Sytuacja wygląda następująco:

PONIEDZIAŁEK, 9 LIPCA

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie około 27°C. Najcieplej będzie na północy i w centrum województwa. W ciągu dnia może dojść do rozwoju zjawisk konwekcyjnych w tym opadów deszczu i burz o słabym nasileniu. Burze możliwe będą głównie w zachodniej i centralnej Polsce. W godzinach wieczornych zjawiska powinny ustąpić.

WTOREK, 10 LIPCA

We wtorek temperatura maksymalna może wynieść 26°C w centrum województwa. Tego dnia można się spodziewać ulewnych opadów deszczu wraz z burzami o umiarkowanym natężeniu. Najprawdopodobniej zagrożenie obejmować będzie teren całego województwa z nasileniem na północne regiony.

ŚRODA, 11 LIPCA

Jeżeli modele się nie zmienią, środa również będzie należała do dni burzowych. Tego dnia temperatura wynieść może od 25°C na południowym-wschodzie do 20°C na północnym-zachodzie województwa. Na chwilę obecna prognozowana byłaby możliwość wystąpienia superkomórek burzowych, które przynieść mogą ulewne deszcze i grad.

CZWARTEK, 12 LIPCA

W czwartek nieco chłodniej w całym regionie ze średnią temperaturą maksymalną do 23°C. Deszczowo może być w wielu miejscach. Będzie to deszcz pochodzenia konwekcyjnego. Przez obszar województwa przechodzić mogą umiarkowane burze, które będą się utrzymywać do późnych godzin nocnych.

PIĄTEK, 13 LIPCA

W piątek spodziewamy się istotnych kontrastów termicznych: od 26°C na północy do 20°C na południu. W tym dniu możliwe będą umiarkowane burze wraz z ulewnymi opadami deszczu a także gradu. Na ten moment zagrożony byłby cały obszar województwa.

Powyższe analizy są analizami skrótowymi i wraz z aktualizacjami modeli numerycznych mogą one ulegnąć zmianom. Szczególnie dotyczy się to odleglejszych terminów. O wszelkich zagrożeniach będziemy informować w dziale OSTRZEŻENIA a także na naszej stronie na Facebooku.

Opracowanie: Małgorzata Telus-Woźnicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *