Tydzień z dynamiczną aurą i… chwilowym ociepleniem!

Nadszedł marzec, miesiąc rozpoczęcia klimatycznej wiosny. Słońce z dnia na dzień coraz silniej oddziałuje na naszą szerokość geograficzną dając coraz większą ilość energii, która potrzebna jest do powstawania zjawisk konwekcyjnych w atmosferze.

Od dnia 4 marca w atmosferze zaczną zachodzić coraz bardziej dynamiczne procesy związane właśnie z konwekcją, szczególnie na południu Polski. Dla przypomnienia, konwekcja najprościej mówiąc to pionowy ruch powietrza, dzięki któremu możliwy jest rozwój chmur kłębiastych: Cumulus i Cumulonimbus – burzowych. Na nasz region jednak zjawiska te nie będą tak silnie oddziaływać, jak na południową część kraju, gdzie mogą wystąpić burze!

Jak u nas będzie wyglądać pogoda? Na zachód od Europy utworzył się układ niskiego ciśnienia, który ma wpływ na to, co teraz się dzieje w pogodzie. Obecnie przez region przechodzi ciepły front atmosferyczny przynoszący ciągłe opady deszczu, a za nim cieplejsze powietrze. W poniedziałek w województwie kujawsko-pomorskim temperatura powietrza maksymalnie wynieść może 12°C, jednak z uwagi na różnicę ciśnienia atmosferycznego (spadek) wystąpią silne porywy wiatru, które mogą maksymalnie przybrać wartość 70 km/h i będące równocześnie czynnikiem ochładzającym powietrze. Sytuacja ta spowodowana jest tym, iż przez Morze Północne i Bałtyk przechodzić będzie wyżej wspomniany niż o wartości ok 970 hPa (w regionie ok 992 hPa). Sytuacja nabierze dynamiki nocą.

Ryc.1. Układ baryczny oraz prędkości wiatru w Europie Centralnej w dn. 04.03.2019 r. g. 22:00. Źródło: windy.com

W nocy z poniedziałku na wtorek mogą pojawić się jeszcze silniejsze porywy wiatru do 75 km/h z opadami związanymi z przejściem frontu chłodnego, a skoro będzie przechodził chłodny front atmosferyczny – za nim spodziewajmy się obniżenia temperatury we wtorek, 5 marca 2019 do 7°C (nad ranem możliwy przymrozek i oblodzenie). Wtorek z jeszcze silniejszym wiatrem – maksymalne porywy prognozowane są do 90 km/h! Należy zachować ostrożność:

  • nie parkować pod liniami wysokiego napięcia i drzewami jednocześnie nie przebywać przy tych obiektach,

  • zabezpieczyć elementy pozostawione na balkonach, które mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów,

  • osoby, które nie muszą wychodzić z domów, niech w nich pozostaną,

  • zaleca się zabezpieczyć okna,

  • warto słuchać komunikatów pogodowych na bieżąco,

  • nie zapomnijmy o odpowiednim ubraniu: czapka, szalik (w tym czasie nie trudno zachorować).

Ryc.2. Maksymalny poryw wiatru w centralnej Europie, 05.03.2019 r. g. 12:00 UTC. źródło: www.meteo.pl

Środa z temperaturą maksymalną do 11°C na południu regionu, zachmurzenie umiarkowane, możliwe opady na północy kujawsko-pomorskiego. Wiatr początkowo nieco ustanie, by nocą ponownie wzmożyć swą wartość. Ze środy na czwartek wystąpią intensywne opady deszczu, które ustąpią rano. Za nimi wystąpi ocieplenie – nawet powyżej 15°C!


Ryc.3. Prognozowana temperatura powietrza w czwartek, 06.03.2019 r. g. 12:00
Źródło: www.meteomodel.pl

Z czwartku na piątek oraz w piątek prawdopodobnie oddziaływać będzie chłodny front atmosferyczny. Towarzyszyć temu będzie spadek temperatury bardzo silny wiatr i możliwe zjawiska konwekcyjne. Warto się wstrzymać z prognozowaniem na ten termin, ponieważ dane wynikające z modeli numerycznych mogą ulec jeszcze zmianie. O wszelkich zmianach w pogodzie będziemy informować na bieżąco.

Opracowanie: Małgorzata Telus

Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *